Slide background
بازدید استاندار قم از دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله وسلم

تعریف
دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله، شاخه ای از درخت مصفای جامعة المصطفی صلی الله علیه و آله است که وظیفه سنگین آموزش تربیت مدار، به قصد رسیدن به قله های علم و اخلاق را بر عهده گرفته است و همواره در کنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی، در تلاش بوده تا به طیف وسیعی از علایق، سلایق و نیازهای مخاطبان خود، در قالب برنامه های معاونت فرهنگی تربیتی، پاسخ دهد.
اهداف
پوشش حداکثری نیازهای فراآموزشی دانش پژوهان
گسترش و تعمیق آموخته های دانش پژوهان
سیاست ها
تمسک به قرآن و عترت علیهم السلام در برنامه ریزی ها و تولید محتوا
تلاش برای کامل کردن فرایندهای آموزشی تربیت مدار
فعالیت ها
معاونت فرهنگی تربیتی از چهار بخش اصلی قرآن و حدیث، فرهنگی هنری و تربیتی تشکیل شده که مهم ترین فعالیت های این بخش ها به این صورت است:
بخش قرآن و حدیث
این بخش با ارائه برنامه ها و فعالیت های مختلف قرآنی و حدیثی، در خدمت دانش پژوهان محترم بوده است:
1-    برگزاری نشست های قرآنی حدیثی؛
تاکنون نشست ها و محافل علمی متنوع در حوزه مباحث قرآنی و حدیثی، به شکل آن لاین در چهار زبان عربی انگلیسی، اردو و فارسی، با موضوعاتی همچون: شرح رساله حقوق امام سجاد علیه السلام، قرآن و عصر ما، ابعاد مختلف اعجاز قرآن، دعا و آداب آن و... برگزار شده است.
2-    جلسات هفتگی آن لاین دعای دانشجویی؛
 هر هفته با حضور دانش پژوهان از ملیّت های مختلف مراسم دعا بگزار می شود. تاکنون ادعیه ای همچون: دعای کمیل، مناجات امیرالمؤمنین علیه السلام، برخی از مناجات های مناجات خمس عشر، برخی از ادعیه صحیفه سجادیه، دعای مجیر، یستشیر، مشلول، مجیر، سمات، مکارم الاخلاق، توسل، کساء و... برگزار شده است.
3-    مسابقات مختلف و المپیاد بین المللی قرآن و حدیث؛
در دو زبان عربی و فارسی، از دیگر فعالیت های قرآنی و حدیثی ماست.
تاکنون مسابقات متنوعی هم چون: عبرات (با موضع قرآن و امام حسین علیه السلام)، خورشید سامرا (در تکریم مقام امام هادی علیه السلام) و... و نیز دو دوره المپیاد بین المللی قرآن و حدیث در رشته های متنوع آن لاین و غیر آن لاین، با استقبال مناسب دانش پژوهان محترم از ملیت های گوناگون برگزار شده است. المپیاد قرآن و حدیث به شکل رقابت درون خانواده بزرگ جامعة المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم می باشد.
به لطف خدای متعال، در سال 1390و در جریان هفدهمین المپیاد بین المللی قرآن و حدیث که اولین حضور دانشگاه مجازی در المپیاد بود، واحد قرآن و حدیث دانشگاه، عنوان برترین مرکز داخل کشور در المپیاد قرآن و حدیث را از آن خود نمود.
4-    آموزش های قرآنی و حدیثی؛
 از جمله دیگر برنامه های ما در دو زبان عربی و فارسی برای دانش پژوهان است.
این آموزش ها مباحثی همچون: شرح چهل حدیث امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و تفسیر قرآن از شهید مطهری رحمة الله علیه، را در بر می گیرد.
آموزش های قرآنی و حدیثی، به شکل چند رسانه ای و ترکیبی از فایل های تصویری و متنی تقدیم مخاطبان می گردد.
5-    نرم افزار دو زبانه صحیفه سجادیه؛
با صوت و بدون صوت (مجموعا در چهار حالت)، از دیگر تولیدات ماست که جهت بهره مندی دانش پژوهان محترم، طراحی و تولید شده است.

بخش فرهنگی هنری
بخش فرهنگی هنری، حوزه ای است که وظیفه دارد تا با تعامل سازنده با دانش پژوهان، و با استفاده از ابزار های گوناگون قابلیت های مخاطبانش را به فعلیت برساند. این بخش در کنار این فعالیت، متکفل آموزش های کاربردی نیز می باشد. مهمترین فعالیت های بخش فرهنگی هنری بدین قرار است.
1-    برگزاری مسابقات متنوع و جشنواره بین المللی طوبی
مسابقات متنوعی در حوزه فرهنگی هنری اجرا شده است. جشنواره طوبی هر دو سال یک بار در سطح گسترده کل مخطبان جامعة المصطفی العالمیه صلی الله علیه و آله برگزار می شود و دانش پژوهان این دانشگاه نیز می توانند در آن شرکت کنند.
2-    نشست های آن لاین اجتماعی، سیاسی
برنامه های آن لاین به منظور ایجاد فضای تعاملی میان استاد و دانش پژوهان و شبیه سازی بیشتر فضاهای حضوری طراحی و اجرا می شوند. مباحث اجتماعی و سیاسی، جهت افزایش بینش و عمق بخشی به نگرش دانش پژوهان به شکل مستمر اجرا می شود و مسائل روز جهان اسلام در محوری این نشست ها قرار دارد.
3-    آموزش های کاربردی
آموزش های کاربردی و مهارت افزایی مخاطبان همواره یکی از دغدغه های مراکز آموزشی است . این اموزش ها بر اساس نیازهای دانش پژوهان طراحی و تولید می شود و سعی دارد با توجه به مسئولیت دینیف مخاطب، توانایی های تدریسی تبلیغی او را گسترش دهد.
4-    حمایت از تشکل های دانشجویی و فعالیت های فرهنگی دانش پژوهان
بي ترديد وجود تشكل هاي قوام يافته در ميان دانش پژوهان، يکي از بستر هاي رشد وشکوفايي آنها است. بسیاری از استعدادها و توانایی های نهان دانش پژوهان در کارگروهی و تیمی نمایان می شود. بخش فرهنگی موظف است ضمن حمایت از تشکل های دانشجویی، از فعالیت های فردی فرهنگی دانش پژوهان نیز حمایت کند.
بخش تربیتی
در این حوزه، معاونت فرهنگی تربیتی تلاش می کند تا فضایی اخلاقی و همراه با انس معنوی، برای دانش پژوهان فراهم نماید. برای انجام این وظیفه، برنامه های در دست اجرا - که عمدتا به زبان عربی اند - از این قرار است:
5-    طرح مربیان اخلاق
در این طرح، که از آغاز رسمی آن زمان زیادی نمی گذرد، دانش پژوهان در گروه های مختلف با توجه به رشته تحصیلی، جنسیت و ویژگی های مشترک دیگر، گروه بندی شده و هر گروه با یک استاد به طور اختصاصی مرتبط می شود و تلاش می شود تا با بهره گیری از قالب های مختلف آن لاین و آف لاین، ارتباط مؤثر و مستمری همراه با انس و الفت میان استاد و گروه ایجاد شود.
تکیه اصلی در این طرح، بر صمیمت میان استاد و دانش پژوه است و در تلاش برای رسیدن به بالاترین سطح ممکن، استاد و اعضای گروه، همگی خانم یا همگی آقا انتخاب می شوند و در انتخاب استاد هم، دقت نظر خاصی بر ویژگی های اخلاقی صورت می پذیرد.
در حال حاضر، بخشی از دانش پژوهان دانشگاه در این طرح شرکت داده شده اند و ان شاء الله به مرور کلیه دانش پژوهان از این طرح بهره مند خواهند شد.
6-    نشست های آن لاین اخلاق
برنامه های آن لاین به منظور ایجاد فضای تعاملی میان استاد و دانش پژوهان و شبیه سازی بیشتر فضاهای حضوری طراحی و اجرا می شوند. مباحث اخلاقی، یا به تعبیری همان «درس اخلاق» که همواره در حوزه های علمیه برگزار می شده، از برنامه هایی است که مورد توجه در حوزه تربیتی معاونت بوده است.
7-    نشست های آن لاین مشاوره
همیشه موضوعات روزمره ای از قبیل مدیریت زمان، چگونه برای ازدواج اقدام کردن، روش همسرداری، روش تربیت فرزند، مواجهه با اضطراب، و مسائلی از این دست، نیازمند تأمل، یادگرفتن و به کاربستن، و تجربه کردن بوده است. در برنامه های مشاوره حوزه تربیتی معاونت، بنا بر فراهم آوردن فضای مناسب برای پاسخ گویی به این نیاز جدی بوده و هست.
8-    کارگاه های مهارت های زندگی
در کنار برنامه های مشاوره، کارگاه ها سهم بسزایی در افزایش «مهارت» در آموخته ها دارند. برگزاری کارگاه برای نخستین بار، در برنامه های سال جاری بخش تربیتی معاونت گنجانده شده است.
9-    دوره مطالعاتی اندیشه مطهر
هنگامی که تربیت را در معنای گسترده آن، یعنی همه جنبه های لازم برای «انسان الهی» شدن در نظر بگیریم، داشتن یک «چارچوب فکری» که چگونه «برگزیدن» و چگونه «عمل کردن» را نشان دهد، مبنایی و مهم است.
و زمانی که سخن از «چارچوب فکری» برای رسیدن به اسلام ناب به میان می آید از بهترین و مورد تأییدترین نمونه های آن، اندیشه های شهید مطهری است که در پیش چشم می درخشد.
دوره مطالعاتی اندیشه مطهر، عنوانی کلی است که از سال گذشته در حوزه تربیتی معاونت در دستور کار قرار گرفته تا در قالب های گوناگون، دانش پژوهان را از این خوان گسترده بهره مند نماید.
سایت ها:

1-    رادیو اینترنتی (اذاعة المصطفی صلی الله علیه و آله)
رادیو اینترنتی المصطفی صلی الله علیه و آله به نشانی www.aoulive.com با هدف ترویج معارف اسلامی، در سوم آذرماه سال 1390 با حضور ریاست محترم جامعة المصطفی صلی الله علیه و آله فعالیت رسمی خود را با پخش برنامه به زبان عربی و انگلیسی آغاز نمود. مشی این رادیو تقریب بین مذاهب اسلامی بوده و بر این اساس از طیف وسیعی از علمای کشورهای اسلامی در تولید برنامه های خود استفاده می کند. برنامه های رادیو درقالب های متعارف رادیویی تولید و پخش می شود.
علاوه بر پخش برنامه به صورت مستمر، مخاطبان رادیو امکان استفاده از دروس دانشگاه مجازی المصطفی را هم در اختیار دارند. بخش اخبار رادیو مهم ترین اخبار فرهنگی جهان اسلام را هر روزه در اختیار مخاطبان خود قرارمی دهد. در قسمت أعذب الأصوات گلچین نواهای دینی را می توانید بشنوید. بخش های پرسش و پاسخ و کتاب گویا از دیگر بخش های جذاب رادیو به شمار می روند.
هم اکنون اذاعة المصطفی صلی الله علیه و آله عضو رسمی اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی است.
2-    پایگاه شهر مجازی قرآن کریم
پایگاه شهر مجازی قرآن کریم، به نشانی www.quranct.ir، یک دائرة المعارف جامع قرآنی در فضای مجازی است که با هدف نشر و گسترش علوم و معارف قرآن کریم، و ايجاد، گسترش و تعميق انس و ارتباط مخاطبان با قرآن راه اندازی شده است و زبان فعال آن، در حال حاضر، فارسی است و گسترش زبان های دیگر، به ویژه عربی نیز در دستور کار است.
3-    تالارهای گفتگو
تالارهای گفت و گوی دانشجویی، به نشانی www.quranct.com و www.quraniccity.com نیز در قالب های: تالار گفت و گو، کتابخانه، وبلاگ، چهره های قرآنی، گالری تصویری و ... فعالیت می نماید و دو زبان عربی و فارسی آن فعال و در خدمت دانش پژوهان محترم، جهت بحث و تبادل نظرات و آرا است.

 
بازدید استاندار قم از دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله وسلم
بازدید استاندار قم از دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله وسلم
 ١٤:١٢ - سه شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>